Ukrayna Seyahat Rehberi

Ukrayna Gezi Rehberi Hakkında Öneriler

ukrayna gezilecek yerler

Yaz tatilcileri için Ukrayna Gezi Rehberi oldukça önemlidir veKarpat dağları ile oldukça gözde bir tatil bölgesi olan Ukrayna’da kayak, doğa yürüyüşü, yüzme, güneşlenme, balık avcılığı yapılıp antik kalelerin kalıntıları, tarihi parklar, Ortodoks, Katolik ve Protestan kiliseler, camiler ve sinagogları ziyaret edilebilir. T.C. vatandaşlarından vize istemediğinden ve diğer ülkelere oranla daha uygun olması dolayısıyla ülkemiz tatilcileri tarafından daha çok tercih edilmektedir. Ukrayna Gezi Rehberi, Ukrayna geniş caddeleri, şık mimarisi ile kendi başına küçük bir kıta hükmündedir. 1986 yılında ülkede yaşanan Çernobil Nükleer facia ile adından sıklıkla bahsedilen Ukrayna 90’lı yıllarda zorlu zamanlar geçirmiş 2000’li yıllar ile birlikte gelişmeye başlayan bir ülkedir. Altın sarısı ve yeşil renklerdeki kubbeleri ile dikkatleri çeken mimarilerinde Rus, Galiçya, Kazak, Avusturya ve Sovyet etkisi görülmektedir.

Ukrayna Gezi Rehberi Hakkında Öneriler

Ülkenin en fazla turisti ağırladığı aylar Haziran, Temmuz ve Ağustos olmakla birlikte daha ılıman bir havada rahat bir şekilde gezmek isteyenler için tavsiye edilen aylar Nisan, Mayıs ve Haziran aylarıdır. Ülkemizden Ukrayna’nın Kiev, Kharkiv, Zaporizhia, Lviv, Odesa ve Kherson şehirlerine Türk Hava Yolları, Pegasus ya da Ukrayna Uluslararası Havayolları ile aktarmasız uçak seferleri düzenlenmektedir. Uçak fiyatlarının oldukça uygun olduğu rotada yolculuk ortalama iki saat sürmektedir. Ülkeye gidildiğinde rahatlıkla bir sim kart alınabilmektedir. Yurt için konuşma ve internet kullanımının oldukça ucuz olduğu ülkede yurt dışı aramalarının dakikası 80 kuruşa denk gelmektedir. Kafe ve restoranlarda ücretsiz wi-fi bağlantısının olduğu ülkede Life, Kyivstar ve MTC mobil telefon operatörleri kullanılmaktadır.

Ukrayna Gezi Rehberi yağlı yemeklerin yoğunlukta olduğu ülke mutfağında et ve kırmızı pancardan yapılan borç çorbası oldukça ünlüdür. Tuzlanmış domuz yağı olan Salo her türlü yemeklerin üzerine garnitür olarak kullanıldığında bu konuda hassas olanları yemek tercihi yaparken muhakkak sormaları gerekir. Ülkemizin kebabına benzeyen Şaşlık, patatesli börek yani Deruni, etli ya da sebzeli yapılan mantı, Kiev usulü tavuk ülkenin en ünlü yemekleridir. Uygun fiyatlı ve lezzetli yemeklerin ikram edildiği restoran zincirlerinde içecek olarak alkollü içecekler bulunmaktadır fakat alkolsüz içecek bulmak da mümkündür. Ülkede konaklama konusunda her bütçeye uygun mekan bulmak mümkündür. Orta halli otellerde odaların gecelik ücretleri 50 ile 100 Dolar arasında değişmektedir. Otel fiyatları yüksek gelenler, yatak ücretlerinin 10 ile 40 Dolar arasında olduğu hostelleri tercih edebilirler.

Ülkenin güzel mekanlarını gezmek için bolca vakit ayıranlar genellikle ülkede konaklamak için ev veya oda kiralamayı seçmektedirler. Daha rahat olduğundan tercih edilen dairelerin önceden rezervasyon yaptırılması şartı vardır. Kiev, Harkov, Lviv, Donetsk, Odesa, Kırım, Simferopol, Yalta, Aluşta, Feodosya, Sevastopol, Balaklava, Bahçesaray şehirlerinin her birinde ayrı güzellikler bulanan Ukrayna gezisine Avrupa şehirlerini aratmayacak güzelliğe sahip başkent Kiev’den başlamak doğru olur. Kiev’in dışında muhakkak görülmesi gereken şehirlerin arasında Kharkov ve Lviv vardır. Ülkenin kumsalları, eğlence mekanları ve Potemkin Zırhlısı filmindeki merdivenleri ile meşhur sahil kenti Odessa ülkenin popüler şehirlerindendir. Dünyanın ilk panoramik müzesi Osmanlı – Rus savaşını anlatan panorama müzesine sahip Sivastopol ve Aluşta gibi alanların bulunduğu Kırım’da gezilecek çok güzel yerler bulunmaktadır.

Küçük çok fazla bilinmeyen fakat şirin Balaklava kasabasında, en şiddetli nükleer saldırıya bile dayanabilecek kadar dayanıklı Sovyetler tarafından yapılmış nükleer denizaltı üssü bulunmaktadır. Şimdilerde müzeye çevrilmiş olan denizaltı üssü ziyaret edilebilir. Osmanlı eserlerinin yoğunlukta olan Bahçesaray Osmanlı sevdalıların için çok özel bir yerdir. Bahçesaray’da bulunan Kırım Han Sarayı ve Musevi Türklerin olduğu bilinen sinagog gezilmesi gereken ilginç yerler arasındadır. Ünlü eğlence merkezlerinin bulunduğu ülkede parklarda içki içen çok insan görülebilir. Aslında 2011 yılında parklarda içki yasaklanmış olmasına rağmen kurala uymayan çok fazla insan olduğu görülecektir. Gece eğlenceleri ile adından sıklıkla bahsedilen ülkede farklı isimlerle çok fazla sayıda gece klubü bulunmaktadır.

Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında Ukrayna ve şehirlerinde ulaşım ağı maalesef o kadar da gelişmiş değildir. Şehirler arasın yolculuklarda genellikle otobüsler tercih edilmektedir. Şehir içinde de kullanılan otobüslerin yanında bir de marşrutkalar yani bizim bildiğimiz minibüsler kullanılmaktadır. Otobüs ve minibüsler trafiğe takıldıklarından yerli halk çoğunlukla metroyu kullanmaktadır. Ülkenin dört bir tarafına ulaşan metro ağı işleri oldukça hızlandırmaktadır. Dünyanın en eski ve en uzun metrosu Kiev’de bulunmaktadır. Başkent Kiev’de gezilecek ve görülecek yerlere ulaşımın da sağlandığı metro en bir kez muhakkak kullanılmalıdır. Ülkede benzin ucuz olduğundan taksiler ile ulaşım hem rahat hem de ucuza mal olmaktadır. Bundan dolayıdır ki ülkeye gelen turistler genellikle ulaşımda taksileri tercih etmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir