Ukrayna Genel

Ukrayna içki fiyatları ve ucuz içkiler

Bu yazımızda Ukrayna içki fiyatları ve ucuz içkiler hakkında bilgiler aktararak daha uygun fiyata içki alabilmeniz için fiyatları sizlere sunacağız. Ukrayna son zamanlarda ülkemizden çok sayıda turistin ziyarete gittiği bir ülke olarak ön plana çıkmaktadır. Bu durum ise doğal olarak Ukrayna’daki pek çok konu hakkında fikir sahibi olmanın önemini ortaya koymaktadır. Ülkedeki gezilecek yerlerden konaklanacak yerlere varıncaya kadar pek çok farklı konuda fikir sahibi olan turistlerin bu ülkeyi ziyaret etmeleri beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir. Bunun yanı sıra Ukrayna’daki içki fiyatlarının ne kadar olduğu sorusu da ülkeyi ziyaret edecekler tarafında sıkça dillendirilmektedir. Ülkede zengin bir içki geleneğinin bulunduğu bilinmektedir. Bundan dolayı Ukrayna’da pek çok farklı içki çeşidine rastlamak mümkün olmaktadır. Üstelik birbirinden farklı bu içkilerin fiyatları da dünya ortalamasının oldukça altında seyretmektedir.

Ukrayna içki fiyatları ve ucuz içkiler

Ukrayna’da içki fiyatları üzerinden yüksek bir vergi oranının bulunmaktadır. Ancak bu duruma rağmen ülkedeki içki fiyatlarının ülkemize oranla çok daha uygun fiyatlı olduğu bilinmektedir. Ülkede içki fiyatlarına uygulanan vergi oranlarının en düşük oranının yüzde 12 civarından olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra içki fiyatlarına uygulanan en büyük vergi oranın ise yüzde 30 civarında olduğu bilinmektedir. Bu vergi oranlarının ÖTV ile beraber düşünüldüğünde çok daha yüksek oranlı bir vergi ödemesi söz konusu olmaktadır. Bu durum ise doğal olarak ülkedeki içki fiyatlarına doğrudan etki etmektedir. Bununla birlikte dünya genelinde seyreden içki fiyatları düşünüldüğünde Ukrayna içki fiyatlarının çok daha uygun fiyat aralığında bulunduğu görülmektedir. Ayrıca ülkede içki tüketimin çok fazla olması bu sektörün ülke genelinde hareketli olmasını da mümkün kılmaktadır.

Ukrayna içki fiyatları hakkında

Ukrayna ile ülkemizdeki içki fiyatlarının karşılaştırılması söz konusu olduğunda her iki ülke arasındaki içki fiyatlarının yarı yarıya farklılık taşıdığı görülmektedir. Özellikle ülkemizdeki yüksek fiyatlı içkilerin Ukrayna’da çok daha uygun fiyatlı olarak satın alınması bölgeyi ziyaret edenler için önemli bir kazanım olarak tanımlanmaktadır. Bu durum ülkemizde satılan yabancı içki markaları için çok daha belirgin bir şekilde hissedilmektedir. Zira pek çok ünlü markanın fiyatları Ukrayna’da çok daha uygun fiyatlıdır. Bu duruma pek çok farklı markayı örnek göstermek mümkün olmaktadır. Bu noktada Jack Daniels markasından tutun da Chivas Regal markasına varıncaya kadar hemen her içki markasında bir fiyat farklılığının yaşanıldığı bilinmektedir.  Esasında Ukrayna kendi yöresel içkileriyle de ön planda yer alan bir ülke konumundadır. Bundan dolayı ülkeyi ziyaret edenler yöresel içkileri de tercih etmektedir.

Ukrayna ucuz içkiler

Ukrayna’da şişesi 5 TL’den tutunda şişesi 45 TL’ye kadar farklılık oluşturan içki fiyatları bulunmaktadır. Yine ülke genelinde çok zengin bir şarap ve şampanya çeşitlerinin bulunduğu bilinmektedir. Ülkedeki şarap ve şampanya fiyatları da ülkemize nazaran çok daha uygun fiyatlı olmaktadır. Ukrayna’da ev yapımı içkilerin sayısı da oldukça fazladır. Bu içkilerden votkaların yeri başkadır. Samagon adı verilen Ukrayna’nın yöresel içkisi, evlerde yapılan bir votka türü olarak tanımlanmaktadır. Esasında bu içki ülkemizin bazı bölgelerinde yapılan boğma rakı gibi yapılmaktadır. Ancak bu içki ülkemizden çok daha yaygın bir şekilde üretilerek tüketilmektedir. Samagon içkisinin alkol oranı oldukça yüksek dereceli olduğu için sert bir içki olarak tanımlanmaktadır. Bu içkinin yüzde 70 – 80 oranında bir alkol seviyesine sahip olduğu da bilinmektedir. Günümüz itibariyle pek çok Ukraynalı bu içkiyi yoğun bir şekilde tüketmektedir. Bu durum samagon içkisinin ülke genelinde çok beğenildiğini gösteren bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Türkiye’de içki fiyatları söz konusu olduğunda bu ürünlerin fiyatlarının dünya geneline göre çok daha pahalı olduğu görülmektedir. Ancak ülkemizde oturmuş bir içki kültürünün bulunmadığı da bilinmektedir. Oysa Ukrayna için durum tam tersi yönündedir. Yani çay kültürü bizim için neyi ifade ediyorsa; Ukraynalılar için de içki onu ifade etmektedir. Bundan dolayı ülkede pek çok farklı içki çeşidinin bulunduğu bilinmektedir. Ülkede özellikle hafta sonlarında içki tüketiminin arttığı bilinmektedir. Hatta hafta sonu kahvaltısında dahi içki içildiği bilinmektedir. Ülkede maalesef içkiye başlama yaşı da oldukça düşüktür. Ülkede nüfusun hemen hemen yüzde 70’i içki tüketmektedir. Esasında bu durum tarihi geçmişe dayalı bir durum olarak karşımız çıkmaktadır. Zira günümüzde SSCB’den ayrılmış olan pek çok ülkede içki tüketiminin oldukça fazla olduğu bir durumdur. Ukrayna içinde aynı durum geçerliliğini korumaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir