Tatil Yerleri

Ukrayna Tatil Yerleri

Doğu Avrupa ülkelerinden biri olan Ukrayna Tatil Yerleri için esrarengiz doğası, tarihi kalıntıları ve sıcakkanlı insanları ile muazzam bir ülke olarak bilinmektedir. Kiev, Odessa, Liviv gibi şehirleriyle tanınsa da altın kubbeleri, muhteşem Orta Avrupa mimarisi ve cazibesi ile Karadeniz’in büyüleyici kumsallarına veya Karpat Dağları’nın yemyeşil tepelerine uzanan Ukrayna, bünyesinde inanılmaz güzellikte şehirler barındırıyor.

Ukrayna Tatil Yerleri

Kiev Tatil Yerleri

Kiev, altın kubbeler ve muazzam Sovyet mimarisi ile birlikte  Doğu Avrupa’nın en çok seyahat edilen şehirlerinden biridir. Kievde görmeniz gereken yerleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Pechersk Lavra Tatil Yerleri

 • Pechersk Lavra Manastır kompleksi 1000 yaşın üzerindedir ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer. Kuruluşundan bu yana Doğu Ortodoks Kilisesi’nin merkezi olmuştur. Manastırlar güneşte parlayan altın kubbeleri ile inanılmaz derecede güzel bir görsel sunuyor. İç kısımlarında bulunan zengin süslemeleri ile bir peri masalını andırıyorlar. Manastırların içerisinde bulunan dar labirentleri andıran koridorların her iki tarafında keşiş mezarları bulunmaktadır. Oldukca ürkütücü hiss ettiren bu mezarlar ziyaretçilerde büyük ilgi uyandırmaktadır.Lavra’nın büyüklüğüne hayran olmak için manzaranın daha net göründüğü Dineper Nehri’nin diğer tarafına gitmek en iyisidir.

 

 • Büyük Anavatan Savaş Müzesi (II Dünya Savaş Müzesi )

Müze, Pechersk Lavra’nın hemen yanında bulunmaktadır. Alman-Sovyet savaşını anmak için 9 Mayıs 1981’de açılmıştır. Savaş makineleriyle dolu olan müzede, tanklar, arabalar, uçaklar sergilenmektedir. Müzede, Büyük Sovyet anıtları ile birlikte, arka planda  Sovyet savaş şarkıları çalınmaktadır. Müzenin en dikkat çeken kısmı, 102 metre yüksekliğe sahip, uzaklardan da görülebilen büyük bir Ukrayna anıtıdır.

 • Maidan Nezalezhnosti ve Khreshchatyk Caddesi

Maidan Nezalezhnosti (Bağımsızlık Meydanı), Kiev’in tam merkezidir ve şehirde mitinglerin itirazların gerçekleştiği yerdir. Maidan, Stalin zamanlarına özgü Sovyet mimarisi ile büyük binalar tarafından çevrelenmiştir.

1 km uzunluğa sahip olan sokak, II Dünya Savaşı sırasında tamamen yıkılmış, ancak savaş sonrası Sovyet tarzında yeniden inşa edilmiştir. Tüm ana kurumlar burada bulunmaktadır: Şehir İdaresi, Merkez Postanesi veya birkaç bakanlık. Khreshchatyk, Avrupa’nın en pahalı 20 caddesi listesinde yer alıyor.

 • Aziz Sofya Katedrali ve Aziz Michael Altın Kubbeli Manastırı Aziz Sofya Katedrali,ismini İstanbulda bulunan Ayasofya Müzesi’den almıştır.

Odessa Tatil Yerleri

Karadeniz’in en büyük limanı  olan Odessa, sadece gün boyu dinlenebileceğiniz kumlu plajlara sahip olmakla kalmaz.

Şehir, her zaman Rusya İmparatorluğu’nun ana ticaret merkezi olan önemli bir yer olmuştur. Odessa, eski binalarıyla  muhteşem bir mimariye sahiptir. Şehirde bulunan Deribasovskaya caddesinin ve Potemkin Merdivenleri’nin etrafında, en görkemli binalar bulunmaktadır.

 • Potemkin Basamakları

Odessa’nın  özel bir ilgiyi hak eden  mimarlık başyapıtlarındandır. 1841 yılında açılan bu 192 basamak, şehrin sembolü haline gelmiştir.

 • Büyüleyici arka bahçeler

Arka bahçeler, Odessa’da sık sık rastalan en büyüleyici manzaralardandır.

 • Plajlar

Kalabalık ve çok gürültülü olmayan, aynı zamanda geniş kumsallarıyla bilinen Odessa plajlarında ucuz fiyatlarla yazın keyfini çıkarabilirsiniz.

 • Liman Şehri

Odessa, Karadeniz’in en büyük limanıdır, bu yüzden şehirde denizcilik havası esmektedir. Potemkin Basamakları’nın dibinde, Batum ve Poti’den Gürcistan’a varıncaya kadar, hem yerel hem de şehirlerarası feribotların bulunduğu deniz istasyonuna sahiptir.

Kamianets-Podilskyi Tatil Yerleri

Çoğu insanın Kamianets-Podilskyi’yi ziyaret etmesinin sebebi, şehirde  birçok savaşın sessiz şahidi olan inanılmaz bir kalenin bulunmasıdır. Ancak, şehirde  kalenin yanı sıra eski evler ve Arnavut kaldırımlı şeritlerlere de rastlanmaktadır. Aynı zamanda şehirde, şehrin tarihini gösteren çok sayıda duvar resminin bulunması, ziyaretçilere sokak sanatı keyfi yaşatıyor.

Chernivtsi Tatil Yerleri

Küçük Viyana olara adlandırılan şehir, müthiş mimarisi, çok eski tarihi, muhteşem kafeleri ile Ukrayna’nın en gözde yerlerinden birisi.. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Chernivtsi Üniversitesi binası, 1875 yılında kurulmuş ve 80 yıl sonra şimdiki yerine taşınmıştır.

Karpat Dağları Tatil Yerleri

Ukrayna, Orta Avrupa’dan, Sırbistan’dan Avusturya’ya kadar uzanan Karpat Dağları’nın oldukça küçük bir parçasına sahip. Yine de bu alan, zamanın durduğu yemyeşil ormanlar, tepeler ve küçük köylerle cennet gibi görünüyor. Karpat dağlarında, 19 yüzyıla ait demiryolu hattlarının günümüze kadar gelebilmiş kısımlarını da görebilirsiniz.

Lviv Tatil Yerleri

Ukrayna’daki en önemli kültür merkezlerinden biridir. Muhteşem bir kafe kültürüne sahip şehir, yaz aylarında sokaklarda insanların oturup sohbet ettiği masalarla dolup taşar ve gece geç saatlere kadar evlerin etrafında canlı müziklere sık sık rastlarsınız

 • Rynok Meydanı – Şehrin kalbi olan bu meydan, muhteşem bir mimariye ve sokak yaşantısına sahiptir.
  • Opera Evi
  • Yüksek Kale
  • Lychakivsky Mezarlığı

Bu büyük mezarlık ( 400.000’den fazla kişi  gömülüdür), Polonya ve Ukrayna vatandaşlarının mezarlarıyla doludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir