Ukrayna Genel

Ukrayna Ucuz mu?

Ukrayna Ucuz mu, Ukrayna,Doğu  Avrupa’nın en büyük ülkelerinden biridir. Sovyetler Birliği’nin bir parçası olarak uzun yıllar sonra bağımsızlığını kazanan ülke, 603628 km2’lik bir alana ve yaklaşık 42.5 milyonluk nüfusa sahiptir. Çok ırklı bir ülke olan Ukraynanın nüfusunun çoğunluğu Ukraynalılar (% 73), Ruslar % 22 tarafından oluşturulmaktadır. Kiev’de ve Odesa’da birçok Yahudi vardır. Batı bölgelerinde Polonyalılar, Belaruslular, Slovaklar, Moldovalar, Çingeneler, Macarlar, Kırım Tatarları, Yunanlılar, Bulgarlar ve Ermeniler yaşarlar. Dini açıdan bakıldığında  insanların çoğunluğu Ortodokdur. Ülkenin batısında Yunan Katolikleri hakimdir. Bu farklılıklara rağmen, din ve ırk farketmezsizin her insan Ukrayna’da kendisini özgür ve güvenli hissediyor. Ukraynalılar, diğer milletlere karşı iyi bir tutum ve yüksek uluslararası hoşgörü ile samimi, sadık, olarak bilinir.

Ukrayna Ucuz mu?

Ukrayna’da yaşam maliyeti, bölgeye ve şehre göre büyük farklılıklar göstermektedir. Doğal olarak, Kiev ve Odessa gibi büyük şehirler, Nikolaev ya da Kherson gibi küçük şehirlerden daha yüksek yaşama maliyetine sahiptir. Kırsal bölgeler daha ucuzdur ve aynı zamanda işçilik maaliyetleri daha düşüktür. Ancak, genel olarak, Ukrayna,  düşük bir yaşam maliyetine sahiptir. Son skorlara göre, Ukrayna küresel ölçekte yaşam maliyetine göre 65. sırada yer almaktadır.

Ülkeyi ziyaret eden insanlan çoğu Kiev’in ucuz bir şehir olduğunu düşünseler de bu görüş sanıldığı kadar doğru değildir. Kiev,diğer Avrupa başkentlerinden daha az pahalı olsa da, muhtemelen “ucuz” olarak kategorize edilemez. Moskova, Roma, Paris ve diğer büyük şehirlerde bulunan butiklerin markaların çoğu Kiev’de de bulunmaktadır ve fiyatları da burada satılan ürünlerle aynıdır. Kiev’in orta kesimindeki birçok daire, özellikle Kreschatik’in ana caddesi üzerinde bulunan ve lüks olanaklara sahip olanları oldukca pahalıdır. Ancak, Kiev’de uzun bir zaman harcayanlar, Kiev’de hakim olan göreceli yüksek maliyeti aşmanın birçok yolu olduğunu öğrenir ve diğer Avrupa başkentlerine kıyasla, Kiev’in aslında oldukça ucuz olduğunu fark eder.

Odessa, özellikle farklı şehirlerde yaşayan insanların tatil yaptığı zamanlarda, Temmuz ve Ağustos aylarında kiralama hariç olmak üzere, özellikle daireler (hem kiralık hem de satış) açısından, Kiev’den daha ucuzdur. Şehirde gayrimenkul Kievle kıyaslandığında yaklaşık olarak yarısı kadar pahalıdır. Odessada bulunan hizmetler ve ürünle genellikle Kieve göre% 15 -% 20′ daha pahalı olmasıyla biliniyor.

Ukraynaya gitmek istiyorsanız gidiş tarihinden en az 2 3 ay once billet almanız gerek aksi halde billet fiyatları 300 600 TL civarı oluyor ki bu da aslında herhangi bir Avrupa ülkesine yapacağınız seyahat fiyatıyla neredeyse aynı.

Elektronik cihazların fiyatı ise ülkemize göre kıyasladığımızda o kadar da ucuz değil. Ukraynanın kendi buzdolabı fırın markaları vardır ki, bunların fiyatı ülkemzdeki fiyatlara nazaran daha düşüktür. Telefon fiyatlarında ise, bazı markalarınin (Xiomi İphone nın bazı versiyonları )uygun olması dışında, o kadar da bir fark yaratmıyor. Hatta Türkiye’deki kayıt masrafını da hesaba katarsanız, daha pahalıya bile gelebilir.

Maaş ortalaması aylık 1000-1600TL civarında olmasına rağmen, maaşlar Ukrayna’da büyük ölçüde değişmektedir. Bu,  ülkeyi ilk kez ziyaret eden insanlara son derece düşük gelse de, Ukrayna halkının çoğunun kendilerine ait evlerde kaldıklarını ve kira ödemediklerini unutmamak gerek. Ayrıca, resmi ortalama maaşlar gerçeği yansıtmamaktadır, çünki Ukrayna’daki gelirlerin çoğu karaborsada ya da bir tür “gri alan” da artırılır. Örneğin, birçok üniversite öğretmeninin aylık 240 TL ‘lik resmi maaşı var, ancak rüşvetle bu miktarı artırabiliyor. Aynı şey polis ve diğer pozisyonlar için de geçerlidir.

Araba fiyatları ülkemize göre daha düşük olan Ukrayna’da yurtdışından araç getirmek oldukca serbest,  hiçbir sorun yaratmıyor ve araç fiyatları giderek daha uygun bir hal alıyor.

Sigara, içki, çikolata gibi şeyler diğer ülkelere göre daha ucuz olduğundan turistler bunları almayı tercih ederler. Türkiye ile kıyaslandığında ise alabileceğiniz pek fazla birşey yoktur. Çünki ülkedeki fiyatlar, ülkemizdeki fiyatlarla neredeyse aynı, hatta bazen daha fazladır. Ucuz işçilikten dolayı el yapımı ürünleri de tercih edilir.  Aynı zamanda, araba yedek parça fiyatları da ülkemze göre olduca düşüktür.

Ukrayna’da işçilik maliyetleri, kırsal bölgelere göre daha büyük şehirlerde daha yüksek olmasına rağmen, ucuzdur. İnşaat veya yüklenici iş türlerinin çoğu (özellikle Odessa’da), genellikle Moldova veya Özbekistanlılar olmak üzere misafir işçiler tarafından yapılmaktadır. Emek hakları, genellikle benzer nitelikteki Ukraynalı işçilerin ücretinin yarısı kadardır.

Ukraynadaki festivallerin ve diğer etkinliklerin çoğu oldukça uygun fiyat sunar. Etkinliklerin çoğunun  giriş ücretleri 5 10 Tl civarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir