Ukrayna Genel

Ukrayna’da Yaşam Şartları ve Fiyatları

Ukrayna’da yaşam Şartları ve fiyatları konusu ile ilgili olarak sizde iş gezisi seyahat yada taşınma planlarınız için Ukrayna da yaşam konusunu merak ediyorsanız Ukrayna’da yaşam Şartları ve fiyatları hakkındaki yazımızda tüm fiyatlar ve Ukrayna hakkında ki bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ukrayna Fiyatlari

Doğu Avrupa ülkeleri içerisinde doğası, görsel şölen sunan yapıları,  tarihsel kalıntıları ve Sovyet dönemi mimarisi ile seçilen Ukrayna’da yaşam seviyesi, sanıldığı kadar kaliteli değildir. Bunun nedeni ülkede asgari ücretin düşük olmasına rağmen, satılan ürün fiyatlarının bu asgari maaşla dengelenmemesi. Bazı alanlarda ülkemize kıyasla daha düşük fiyatlarla karşılaşsak da, çoğu alanda fiyatlar oldukça yüksek dağılım gösteriyor.

Ukrayna da Transit

Otobüsler, tramvaylar ve metro gibi geleneksel toplu taşıma araçlarından ayrı olarak, “marshrutka” adı verilen benzersiz bir ulaşım aracı da var. Belli bir güzergahı izleyen bir taksi gibi olan bu marshrutkalar, yol boyunca her yere girip çıkarlar. İlk başta garip gelebilir , ama Ukrayna’da birkaç ay yaşadıktan sonra bu duruma alışılıyor. Bir yolculuk ücreti 5-6 UAH (yaklaşık 82 kuruş). Bu ücretler, ülkenin her yerinde yaklaşık olarak aynıdır. Şehirlerarası seyahatlerde ise durum biraz değişiyor. Odessa’dan Kiev’e giden bir tren yolculuğu, dört yataklı bir bölmede 350 UAH (53 TL) ve daha özel iki yataklı bir bölmede 600 UAH (92 TL )şeklindedir. Nevresimler ve sıcak içecekler dahildir. Ülkede taksi fiyatları kilometre başına 1.25 TL şeklindedir. Ama ülkede çoğu kişi toplu taşıma araçlarını kullanıyor.

Ukrayna da Market Fiyatları

Ukrayna’da yaşamanın maliyeti o kadar da ucuz olmadığından dolayı , yerel süpermarketler ve marketlerdeki ürünler de bundan etkileniyor. Özellikle yaz ve sonbahar başlarında sebze ve meyve fiyatları düşse de kış ve ilkbahar aylarında, taze meyve ve sebzeler biraz pahalılaşır. Ve bu da, haftada 1000 UAH (  100 TL )e denk geliyor. Kievde küçük suların fiyatı neredeyse 2 3 TL civarındadır. Bir ekmek 7 ile 11 UAH (1- 1.5 TL) arasında bir fiyata sahiptir. Buradan da anlaşılıyor ki, Ukrayna’da, yaşam maliyeti sanıldığı kadar ucuz değildir.

Ukrayna da İçecek Fiyatları

Şehir merkezlerine göre tatil yerlerinde içki fiyatları daha yüksektir. Ülkede yüksek vergi oranları olmasına rağmen, ülkemize oranla içecek ve sigara fiyatları daha düşüktür.  Yabancı içkilere konulan yüksek vergi oranı nedeniyle ülkemizdeki alkol fiyatlarının baya yüksek olmasına karşın, Ukraynadaki alkol fiyatları ülkemize göre neredeyse yarı yarıya fiyat göstermektedir. Örneğin 0,7 lt Jack Daniels fiyatı 437UAH (70 TL) iken, 1 lt Jack Daniels fiyatı 562 UAH (90TL)’dir. Yine Chivas Regal 0,7 lt’ i 531 UAH (85 Tl) iken 1 ltChivas Regal fiyatı ise  687 UAH(110 TL)’dir.  Absolud Vodka 1 lt’i 281 UAH (45 TL) gibi bir fiyata sahiptir. Çok çeşitli şampanya ve şarapları bulunan ülkede, şampanya ve şarap  fiyatları da ülkemize göre daha düşüktür. Bazı özel günlerinizi  kutlamak istiyorsanız, bir şişe şampanya 200 UAH (31 TL) fiyatına mal olacaktır. Tatil beldelerinde fiyatlar normale göre biraz daha pahalıdır. Örneğin bir barda bir bardak yerel bira size 25-27 UAH’dan (yaklaşık 4 TL) mal olacak. Yabancı markalar 40 UAH ( 6.24 TL) ile başlayan fiyatlarla  biraz daha pahalıdır. Ama tabii ki ülkemizdeki fiyatlarla kıyaslanamaz.

Ukrayna’da En Ucuz Sigara

Paketi 9 UAH(1.5 TL), en pahalı  sigara paketi 21 UAH( 3,5 TL) şeklindedir. Bunun yanı sıra Ukrayna’da 1 paket Marlboro sigarası 19 UAH(3 TL), Parliament19 UAH( 3 TL), Davidoff 21 UAH(3,5 TL), Camel 18 UAH(2,85 TL), Winston 15 UAH(2,50 TL) fiyata sahiptir.

Odessa Ukraynalıların favori tatil yerlerinden biri olduğu için  buradaki fiyatlar Kiev’den biraz daha yüksektir. Kalacak bir şehir seçerken bunu göz önünde bulundurun.

Ukrayna da Ucuz Konaklama

Ukrayna’da insanlar genellikle apartmanlarda yaşadığı için, kiralayabileceğiniz evler apartman daireleri olur. Şehir merkezine yakın 1 + 1  daireyi kiralamak Kiev’de 1114 TL’e mal olacaktır. 2+1 daire arıyorsanız Kiev’de fiyatlar 1223 TL‘ekadar değişiyor. Eğer bir daire satın almak istiyorsanız, Ukrayna’da bunun için yaklaşık 15.000 TL vermeniz gerekecek.

Ukrayna da Faturaların Fiyatları

Ukrayna’da elektrik, doğalgaz ve su faturası harcamaları bilinenin aksine oldukca fazladır. Kiev’de 80 metrekarelik bir dairede aylık elektrik, su ve gaz  120- 130 TL civarında bir miktar gösterir.. En soğuk kış aylarında, Kiev merkezi ısıtma sistemi, mutfak ve diğer alanlarda kullandığınız gazla birlikte, aylık 400- 500 TL civarı bir ödeme yapabilirsiniz. Ukrayna’da, bilinen en yüksek fiyatlı faturalardan biri de elektrik faturasıdır. 4 kişilik bir aileye bir ay için ortalama 140- 150 TL aralığında elektrik faturası gelir. Elektrik faturasının aksine su faturası, daha az bir miktar tutar. Bir hizmetçiye ihtiyacınız varsa, ayda  600- 700 TL daha fazla ödemeniz çıkacaktır. Daireler için fiyatların bir mevsime bağlı olarak değişmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir