Ukrayna Genel

Ukraynalı Kadınlar Neden Güzeldir?

Ukrayna, tarihi yapıları, doğası ve mimarisi ile tanındığı kadar, güzel kadınları ile de biliniyor. Ukraynalı Kadınlar Neden Güzeldir, Bundan dolayıdır ki, Kiev, dünyanın en göz alıcı kadınlarının yaşadığı şehirler listesinde ilk onlukta yer alıyor. Günümüzde Ukraynalı kadınların güzelliğini duymayan kalmamıştır. Ukrayna’ya seyahat eden insanlar ülkeye varır varmaz, kadınların olağanüstü güzelliğinden etkileniyorlar.  Ve dolayısı ile ortaya şöyle bir soru çıkıyor “Bu kadınlar neden bu kadar çarpıcı?” veya” Ukraynalı kadınların kökleri neye dayanıyor?”

Ukraynalı Kadınlar Neden Güzeldir?

Sorunun cevabı niteliğinde ileri sürülen teorilerden biri, bir zamanlar  Avrupa’da yaygın olan “cadı avı” ile ilgili. Cadı avı nedir? diye sorarsanız, şu şekilde açıklayabiliriz. Ortaçağ Avrupası’da güzel kadınlar, alımlı yapıları ve güzel oluşları nedeniyle, erkekleri baştan çıkartamları sebep getirilerek cadı ilan edilirlerdi. Ve bu güzel kadınlar, büyücülükle suçlanarak, ölüm cezasına maruz kaldığında diri diri yakılırdı. Ayrıca, yeni doğulmuş kız çocukları da  güzel olduklarında hemen öldürülürdü. Ancak, Doğu Avrupa halkı Slavların topraklarında iken bu süreç onlara pek fazla etki etmedi. Açıkcası bu teori o kadar kabul görmüyor. Cadı avı 16.yüzyılın ortalarından başlamıştır ve 200 yıl sürmüştür. Bu süre zarfında Engizisyon Mahkemesi( Ortaçağ Avrupası’da dini inançlara isyan edenleri cezalandırmak için kurulan mahkeme)  kurbanlarının sayı 50.000 den fazla değildi. Aynı zamanda kurbanlara sadece kadınlar değil, erkekler, çocuklar, ve yeni doğan bebekler de dahildi. Ukraynalıların son 650 yıldaki yıkımlar ve savaşlarla dolu tarihine kıyasla, bu “cadı avı” okyanusda damla gibi görünüyor. En basitinden, Holodomor (1932 1933 Ukraynada meydana gelen kıtlık) 8 -9 milyon ukraynalının ölümüne sebep olmuştur.

Slav kadınlarının çok sayıda istila sırasında kontrol edilemeyen  kan karışımı ve aynı zamanda etniklerin asimilasyonu sayesinde eşsiz bir şekilde güzel oldukları ilgili çok popüler bir teori daha var.

Tarih, farklı zamanlarda etnik Ukraynalıların ve topraklarının Moğollar, Kumanlar, Polonyalılar, Litvanyalıların güçleri tarafından işgal edildiğini anlatır. Eski Doğu Avrupa feodal devleti olan  Kievan Knezliği sakinlerinin istilaları ve asimilasyon tarihlerine daha ayrıntılı bir şekilde bakarsak bu gen akışı olayını biraz anlamış oluruz. 7 -11. yüzyıllarda  Doğu Avrupaya yayılan Hazar imparatorluğu, tarihçiler tarafından beyaz tenleri, mavi gözleri ve kırmızımsı saçları ile tanınıyorlardı. Hazarların kafatasları üzerinde yapılan çalışmalar sonucu, Hazarların zamanında Slav ve Moğollarla karıştığını göstermiştir. Daha sonraki yıllarda kilisenin Ortodoks ve Katoliklere ayrılması ile Doğu Slav, Ortodoks Kiev knezliği ile birliştiriliyor ve bunun da bu etnik gruplar arasında bir gen akışına neden olduğu varsayılıyor.

Yüzyıllardan geçen Ukrayna kadının güzelliği ilkel ihtişamını  hala koruyor. En son teknolojileri kullanarak geniş çaplı bir genetik araştırma yapılmış ve Ukrayna’da kadınsı cinsiyetin eril cinsiyetten en az üç kat daha eski olduğu ortaya koyulmuştur. Modern Ukraynalı kadınların ataları Cucuteni – Trypillia kültürünün ortaya çıkmasından 20.000 yıl önce, şimdiki Ukrayna topraklarına gelmiştir. Genetik olarak, Ukraynalı kadınlar, çok eski ırkların genlerini miras almıştır. Ülkede sadece kadınlar, Ukrayna topraklarının yerli nüfusü olarak düşünülebilir. Ukraynalı kadınların DNA’sının bu özelliği, kadınların savaşlara katılmadıklarını göstermektedir. Onlar için tek önemli olan, erkeklerin babalık yeteneğiydi. Kadınlar, içgüdüsel olarak sadece, çocukları için iyi baba olacağını düşündükleri kabilelerin başçılarını seçiyorlardı.

Ukrayna’da cinsiyet rolleri Batı Avrupa’dakilerden daha farklıdır. Ukrayna’da feminizm fikri hala tam yerleşmemiştir.

Matriarkal, Ukrayna kültürünün en derin bileşenidir. İşte bu yüzden burada insanlar iyi bir eş sayesinde bir kocanın, gerçek bir erkek olacağı düşüncesindedirler. Ukraynada meşhur bir atasözü de kadının Ukrayna topumunda önemini belirtiyor;

Erkek kafa, kadın ise boyundur. Boyun hangi yöne dönerse, kafa da o yöne döner.  Ve bu matriarkal sistem de Ukrayna kadının sadece fiziksel değil, aynı zamanda toplumda da etkin güce sahip olduğunu gösteriyor.

Ukraynalı kadınların genlere ilave olarak güzel olmalarının bir diğer sebebi, sağlıklı yaşam tarzı ve ev yapımı yiyeceklerdir. Pek çok spor dallarıyla ilgilenen Ukraynalı kadınlar, formlarını bu şekilde koruyabiliyorlar. Aynı zamanda ukraynalı kadınlar, modayla da çok ilgililer. Her zaman kadınsı görünmeye özen gösterirler.

Aynı zamanda bu da bir gerçektir ki Ukraynalı kadınların fiziksel güzelliklerinin yanı sıra kültürlü, sıcakkanlı, anlayışlı ve uyumlu olmaları da onların güzelliklerini daha artırıyor.

Bütün bu saydığımız tarihsel, sosyal ve bilimsel gerçekler sonuç olarak bu eşsiz güzellikte, içten gelen samimiyyetleri ile bilinen Ukrayna kadınlarının varoluş sebepleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir